Skocz do zawartości

Przeróbka Double Frame na Single Frame domowym sposobem


pawel.mu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim :)

Od kilku tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem Audi A3 8P z rocznika 2004, więc niestety jeszcze z podwójnym grillem (double frame). Oczywiście pierwsza rzecz, jaką się zainteresowałem, to zmiana na pojedynczy duży grill (single frame). Wg tego tematu wiąże się to jednak z dość sporymi przeróbkami i wydatkami, więc taka prawdziwa zmiana poczeka, a na teraz wymyśliłem zmianę domowym sposobem, inspirując się nakładką ABT dostępną dla tego modelu.

 

Potrzebujemy:

  • kawałek folii samoprzylepnej (polecam taką bez wzorów).
  • opalarka (lub coś podobnego) do rozgrzewania i układania folii na zderzaku
  • nożyk do przycinania nadmiaru folii
  • 2 kawałki srebrnej listwy o szerokości 9mm (dostępne np. na Allegro) i długości około 22cm każdy

    Folii i listwy są tanie, więc najlepiej kupić więcej, tak na wszelki wypadek.

 

Instrukcja:

 

  1. Zdejmujemy tablicę rejestracyjną i oczyszczamy zderzak w miejscu, gdzie przykleimy taśmę. Folię rozgrzewamy opalarką i dopasowujemy do kształtu zderzaka, odcinamy nadmiar nożykiem. Ważne jest, by folia pokryła oryginalną dolną srebrną listwę grilla.
    Nie polecam używania folii z wzorami w linie, bo trudno będzie poprowadzić je równo. Sam użyłem folii ze zwykłą chropowatą powierzchnią.
    post-13097-0-15257800-1372623429_thumb.j
     
  2. Odmierzamy potrzebny kawałek srebrnej listwy. U mnie jeden kawałek ma około 22cm i zagięcia około 1,5cm od końców.
    Polecam przymierzyć wycięty kawałek przed przyklejeniem i wcześniej zagiąć końcówki na odpowiednią długość, żeby potem nie sprężynowała i nie odklejała się od zderzaka.
    Listwy wsuwamy w szczelinę w ten sposób:
    post-13097-0-92522400-1372697414_thumb.j

    Podobnie osadzamy u dołu.
    Należy uważać, by nie uszkodzić srebrnej powierzchni. Sam dla ochrony zawinąłem końcówkę listwy w kawałek materiału i odginałem ją kombinerkami.
    Listwa zapewne będzie posiadała kawałek folii samoprzylepnej, którą można użyć do montażu. Będzie ona wtedy jednak lekko odstawać od powierzchni zderzaka (i przyklejonej wcześniej folii). U siebie oderwałem taśmę klejącą i użyłem kleju. Bez obaw, przyklejamy listwę do naklejonej wcześniej taśmy, więc nie uszkodzi to zderzaka.
    post-13097-0-16999200-1372623432_thumb.j

    post-13097-0-84590100-1372623436_thumb.j
     
  3. Efekt końcowy:
    post-13097-0-53075600-1372623438_thumb.j

 

W zależności od staranności wykonania osiągnięty efekt będzie przypominał nakładkę od ABT za ułamek jej ceny:

post-13097-0-11362100-1372698145_thumb.j

 

 

Edytowane przez pawel.mu
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :).

Światła LED to Philipsy DayLight 4. Dbam o legalność (homologacja na kloszu i te sprawy), więc samodzielne wykonanie odpadało.

Na razie zamocowane są bez żadnych modyfikacji, ale planuję w wolnej chwili osadzić je lepiej w atrapach halogenów. Mam jednak trochę obaw przed uszkodzeniem ich, a atrapy do 8P przedliftowego są drogie i trudnodostępne (na Allegro tylko te poliftowe, nawet gdy zdjęcie wskazuje na co innego. Jedną brakującą atrapę musiałem dokupić w ASO za "jedyne" 160zł  :mellow: ).

Edytowane przez pawel.mu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wcześniej Cię nie zrozumiałem. Słyszałem, że niektórzy montują sobie DRLy samodzielnie składając z własnych diod LED albo chińskich światełek z Allegro i własnego sterownika, ale takie zestawy domowej roboty nie mają homologacji i do tego się odnosiłem. Dlatego kupiłem gotowy zestaw Philips DayLight 4 (z homologacją wybitą na kloszu), ale zamontowałem go sam. To kwestia poprowadzenia kabelków ze świateł do sterownika, a potem ze sterownika do akumulatora i żarówki pozycyjnej. Za ten zestaw zapłaciłem 185zł (+ kilka zł za wysyłkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pozwolę sobie dodać małą aktualizację. "Single frame dla ubogich", wydanie drugie poprawione ;).

 

qiqnxphguowc_t.jpg
 
rplwvos58nb0_t.jpg
 

Zamiast srebrnej listewki łączącej dolną i górną część grilla nakleiłem jeden długi kawałek listewki po całym obwodzie. Łączenie końców jest na spodzie, więc nie rzuca się w oczy, a i tak najpewniej zakleję je kawałkiem srebrnej taśmy. Na zaokrągleniach musiałem sobie pomóc opalarką, żeby zmiękczyć listewkę, co spowodowało lekkie jej zmarszczenie (widoczne na zdjęciu).

Staranność pozostawia trochę do życzenia, ale chciałem to koniecznie zamontować dzisiaj i przetestować jutro przed weekendowym wyjazdem ;).

 

Tutaj zastosowałem listwę o szerokości 14mm. Kupiłem również listwę 20mm i miałem jeszcze kawałek poprzedniej 9mm. Listwa 20mm jest za sztywna, nie zagina się w rękach. Pewnie z opalarką dałoby radę, ale zmarszczki byłyby dużo bardziej widoczne. Listewka 9mm zagina się dość łatwo i najpewniej dałoby się ją uformować bez opalarki, a więc i bez zmarszczek na łukach.

Być może jeszcze kiedyś to przetestuję z węższą listewką. Póki co wolałem szerszą, żeby mieć pewność, że dobrze zasłoni oryginalną srebrną obwódkę grilla (która ma właśnie 8-9mm).

Edytowane przez pawel.mu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie