Skocz do zawartości

Android Auto, OBD-II, Mirroring i inne w A8 D3 z MMI 2G High


bws

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Chciałem Wam zaprezentować rozwiązanie usprawniające działanie systemu MMI 2G High w moim Audi. Dodałem w nim obsługę m.in. Android Auto, Mirroringu obrazu z telefonu, systemu multimedialnego KODI, odczytywania danych ze złącza diagnostycznego OBD-II, zestawu głośnomówiącego, odtwarzacza plików muzycznych i innych ciekawych funkcji.

System oparty jest na mini-komputerze Raspberry Pi i aplikacji OpenAuto Pro. Samochód to Audi A8 D3, rok 2005, z systemem MMI 2G High na pokładzie.

Podobne zmiany można wykonać również w Audi A5, Audi A6, Audi Q7 - wszystkich, które są wyposażone w system MMI 2G High.

Moje Audi nie jest wyposażone w fabryczny tuner telewizyjny i złącze F-BAS, więc pierwszą rzeczą do zrobienia było wpięcie adaptera LVDS Video dla MMI 2G High. Tak czy owak, fabryczny tuner telewizyjny nie był opcją, ponieważ chciałem sterować interfejsem OpenAuto Pro za pomocą fabrycznego panelu MMI 2G. W przypadku użycia fabrycznego tunera TV do wyświetlania obrazu z Raspberry PI, nie ma możliwości sterowania interfejsem OpenAuto Pro za pomocą panelu MMI 2G - trzeba sobie wtedy radzić np. używając nakładki dotykowej na ekran LCD lub jakiejś zewnętrznej klawiatury.

Proces instalacji adaptera video był naprawdę prosty - najtrudniej było wyjąć schowek (za nim znajduje się jednostka główna MMI, w którą wpina się adapter). Później wszystko poszło łatwo. Do podłączenia sygnału audio z Raspberry PI do MMI 2G użyłem adaptera AUX podłączonego do pętli światłowodowej i zmieniarki CD, gdyż moje auto nie posiadało fabrycznego złącza AUX. Kolejnym krokiem było podłączenie jednego przewodu z wiązki jednostki MMI 2G (Pin nr 16) do adaptera MAX3232 w celu odebrania sygnału z panelu przycisków.

Aby aktywować sygnał wideo z Raspberry PI użyłem przycisku NAV (jest to obsługiwane przez mój adapter wideo). Adapter wideo jest podłączony do Raspberry PI. RPI przechwytuje również stany przycisków na panelu MMI. Gdy przejdziemy do menu CAR, CD, RADIO lub dowolnego innego, OpenAuto Pro zatrzymuje nasłuchiwanie panelu przycisków, aż wrócimy do ekranu nawigacji przez naciśnięcie przycisku NAV. Dzięki temu OpenAuto Pro nie koliduje z fabrycznym systemem MMI 2G High.

Poniżej prosty schemat podłączeń, które wykonałem w aucie. Podsumowując - do sterowania interfejsem OpenAuto Pro przy użyciu panelu MMI 2G, niezbędny jest adapter Video. Adapter Video wpina się do systemu między fabryczny wyświetlacz LCD, a jednostkę główną MMI 2G. Do tego dochodzi zasilanie +12V i masa. W większości takie adaptery Video są urządzeniami Plug&Play. Do adaptera podłącza się zewnętrzne źródło obrazu, czyli w tym wypadku Raspberry PI. Przełączanie źródeł odbywa się za pomocą pilota dołączonego do adaptera i (jeśli wspiera to sam adapter) jednym z przycisków na panelu MMI 2G (NAME, NAVI, INFO, itp.).

Użycie adaptera video ma dodatkową zaletę, gdyż nie wymaga posiadania złącza F-BAS w jednostce MMI 2G. Do wad należy brak możliwości korzystania z fabrycznej nawigacji - płyta z mapami nie może znajdować się w czytniku DVD. Jeśli ktoś chce użyć fabrycznego tunera TV do wyświetlania obrazu z Raspberry PI, to niestety nie będzie można używać panelu MMI 2G do sterowania interfejsem OpenAuto Pro. W takim wypadku do sterowania można użyć nakładki dotykowej na ekran LCD lub przenośnej klawiatury.

2087987313_schematmmi.thumb.jpg.8c59fcfda5aee49b31d7f4a4c86d8d8c.jpg

 

I to wszystko - prosta instalacja bez przecinania przewodów i wiercenia :).

Lista podstawowych komponentów:

Standardowe rzeczy potrzebne do uruchomienia OpenAuto Pro:

  • Raspberry PI 3B/3B+/4B (polecam Raspberry PI 4 z minimum 2GB RAM)
  • Zewnętrzna karta dźwiękowa
  • Wyjście mikrofonowe
  • Mikrofon
  • CSR 4.0 Bluetooth dongle
  • Karta pamięci 16GB

Rzeczy dedykowane dla MMI 2G:

  • Adapter MAX3232 (w przypadku sterowania interfejsem OpenAuto Pro za pomocą panelu MMI 2G)
  • Adapter Video MMI 2G (w przypadku sterowania interfejsem OpenAuto Pro za pomocą panelu MMI 2G)
  • Adapter AUX dla MMI 2G (jeśli w aucie nie ma złącza AUX), ewentualnie transmiter FM.

Wszystko działa tak jak na filmie:

 

 

Aplikacja OpenAuto Pro :

https://bluewavestudio.io/index.php/bluewave-shop/openauto-pro-detail

 

Zdjęcia z auta (Audi A8 D3 2005):

mmi5.thumb.jpg.174e775b1389a35abbfda3d84340d794.jpg

mmi4.thumb.jpg.41629553cee4b8cb9fff0874689e59b3.jpg

waze.thumb.jpg.82c36e0faf4c3a2fc3c36a0bab9d3624.jpg

mmi3.thumb.jpg.6fbbebcb5618b253b34a45230d322322.jpg

mmi2.thumb.jpg.a12d08e182ee8f3eac9ebf4c2baa0050.jpg

mmi1.thumb.jpg.459db1c030415dcb064f797fad63ad16.jpg

audi_glovebox.jpg

audi_installed1.jpg

audi_installed2.jpg

 

Edytowane przez bws
Aktualizacja
  • Like 1
  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć BWS, 

Czy możesz podesłać linki do części, których użyłeś? RPi 3b+ już mam, chciałbym takie coś zrobić w swojej A6. 
W jaki sposób podłączyłeś czytanie klawiszy z konsoli? Czy ten system jest w miejscu NAVI? (na filmiku widziałem, że w taki sposób został odpalony video.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak system włącza się w miejscu NAVI. Całość bardzo dobrze opisana jest tutaj.

Tam znajdziesz liste elementow i informacje jak wszystko polaczyc. Dużo czytania, ale bez tego ani rusz.

Edytowane przez bws
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Minęło trochę czasu od ostatniego wpisu :). Zaktualizowałem główny post - wzbogaciłem trochę opis podłączenia i dodałem nowe zdjęcia. Miłego czytania!

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • bws zmienił(a) tytuł na Android Auto, OBD-II, Mirroring i inne w A8 D3 z MMI 2G High
  • 1 miesiąc temu...

Super sprawa, gratuluje zapału:-) Chyba też to zrobię u siebie! To będzie moja pierwsza zabawa z Raspberry, czy możesz rzucić okiem czy to co piszę ma sens:

(Mam już adapter aux z bluetooth oraz moduł TV)
 

- mój bluetooth odpinam od AUX-a i podłączam do Raspberry - w gniazdo "IN" karty dźwiękowej.

- w zwolnione gniazdo AUX podłączam Raspberry (port OUT karty dzwiękowej)

- mam moduł TV i chyba wystarczy mi sterowanie z klawiatury zewnętrznej. Pytanie tylko, czy nawigacja będzie odpalać sie automatycznie na ekranie MMI bez konieczności używania klawiatury ? 

- rozumiem, że nie potrzebuje adaptera VGA i podłączę port video Raspberry bezpośrednio do wejścia IN w TV (FBAS)? Orientujesz się jaki kabel powinienem kupić? 

- skąd brane są dane diagnostyczne OBD? czy to jest podpięte pod port OBD?

 

Czyli moja lista zakupowa to byłoby: raspberry, karta pamięci 16GB, karta dźwiękowa, klawiatura, licencja openauto, kabel video... ?

Mikrofon nie jest niezbędny ale przydaje się do wydawania poleceń głosowych (np. w mapach google), tak?  Czy jeśli go nie będzie to android auto użyje mikrofonu z telefonu?

 

 

Edytowane przez tomekz3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie