Skocz do zawartości

Wymiana klocków hamulcowych przód


Jeżu

Rekomendowane odpowiedzi

Z serii zrób to sam... :cigar:
Wymiana klocków hamulcowych przód.
Opcja wyposażenia 1LB/1LE średnica tarczy 288mm.

Zestawienie montażowe

A46-10118.png

1 - Osłona tarczy hamulcowej
2 - Śruba kołnierzowa, 10 Nm
* M6×12
3 - Przewód hamulcowy giętki
* W celu wymiany klocka hamulcowego nie odkręcać giętkiego przewodu hamulcowego
4 - Uchwyt
* Przykręcić do obudowy zacisku hamulcowego
5 - Śruba z łbem sześciokątnym, 10 Nm
6 - Klamra sprężysta
7 - Przewód hamulcowy
* Moment dokręcenia, od strony uchwytu 15 Nm
* Moment dokręcenia, od strony zacisku hamulcowego 15 Nm
* Wkręcić w obudowę zacisku hamulcowego
* Połączyć z przewodem hamulcowym giętkim przytrzymując przy tym za sześciokąt przewodu hamulcowego giętkiego.
* Zwracać uwagę na prawidłowe zamocowanie występów mocujących w rowkach na uchwycie
8 - Złącze wtykowe
* Podczas wymiany klocków wyjąć z uchwytu → Poz.
* - Śruba rowkowana, 190 Nm
* Oczyścić rowkowanie w przypadku ponownego użycia
10 - Jarzmo hamulca
* Przykręcić do obudowy łożyska koła
11 - Klocki hamulcowe

Wskazówka
Na wewnętrznym klocku (ze sprężyną) znajduje się strzałka. Strzałka musi wskazywać kierunek obrotów tarczy hamulcowej przy jeździe na wprost. W przypadku nieprawidłowego montażu mogą powstawać hałasy.
Patrz http://www.auditimes.pl/topic/640-zasady-podczas-wymiany-oraz-kierunkowosc-klockow-ham/
* Przed zamontowaniem klocków oczyścić powierzchnie prowadzenia klocków i nanieść warstewkę smaru polimocznikowego -G 052 142 A2-.
* Na zewnętrznych klockach hamulcowych na płytce metalowej znajduje się folia samoprzylepna. Tę folię ochronną należy zdjąć przed włożeniem.
* Z przodu po lewej i prawej stronie wskaźnika zużycia hamulców
* Przy odpowiednim zużyciu zaświeci się lampka kontrolna w zestawie wskaźników tablicy przyrządów
* Należy wymieniać przy obu kołach danej osi

Wskazówka
Przed włożeniem nowych klocków hamulcowych starannie oczyścić zaciski hamulcowe z zabrudzeń (bez śladów smaru). Należy przy tym zwracać szczególną uwagę, aby usunąć ewentualne resztki folii samoprzylepnej z powierzchni przylegania zewnętrznych klocków hamulcowych.
12 - Sprężyna mocująca
* Przed zamontowaniem klocków oczyścić powierzchnie prowadzenia klocków i nanieść warstewkę smaru polimocznikowego -G 052 142 A2-.
* Włożyć w oba otwory obudowy zacisku hamulcowego

Wskazówka
Po włożeniu w oba otwory należy wcisnąć sprężynę mocującą pod jarzmo hamulca. W przypadku nieprawidłowego montażu nie nastąpi kompensacja zużycia zewnętrznego klocka hamulcowego, przez co zwiększa się skok pedału hamulca.
13 - Tarcza hamulcowa
* Należy wymieniać przy obu kołach danej osi
* Przed wymontowaniem tarczy należy odkręcić zacisk hamulcowy
14 - Śruba
* Moment dokręcenia 5 Nm
15 - Obudowa zacisku hamulcowego
* W celu wymiany klocków hamulcowych odkręcić jarzmo hamulca
16 - Sworzeń prowadzący, 30 Nm
17 - Osłona
* Zdjąć

Wymontowanie i zamontowanie klocków hamulcowych

Wymontowanie
– Podnieść samochód.
– Wymontować koła.
Wskazówka
Klocki hamulcowe przeznaczone do dalszej eksploatacji należy podczas demontażu oznaczyć. Zamontować ponownie w tym samym miejscu, w przeciwnym razie hamulce będą działać nierównomiernie!
* Tarcza hamulcowa jest zabezpieczona śrubą Torx.

– Zdjąć osłony -patrz strzałki-.

A46-0039.png

 

– W samochodach ze wskaźnikiem zużycia klocków hamulcowych rozłączyć złącze wtykowe -1-.
– Podnieść nieco nakładkę mocującą na dolnej części wtyczki -2-, a następnie obrócić o 90°.
– Wyciągnąć dolną część wtyczki z uchwytu.

N45-0171.png

 

 

 

– Podważyć wkrętakiem sprężynę mocującą klocki hamulcowe i wyjąć ją z obudowy zacisku hamulcowego.

A46-0040.png

 

– Odkręcić oba sworznie prowadzące z zacisku hamulcowego i wyjąć je.
– Zdjąć obudowę zacisku hamulcowego i tak odłożyć, żeby ciężar zacisku hamulcowego nie obciążał lub nie uszkodził giętkiego przewodu hamulcowego.
– Wyjąć klocek hamulcowy z obudowy zacisku hamulcowego lub zdjąć z jarzma hamulca.

A46-0041.png

 

Zamontowanie
– Wcisnąć tłoczek. (Dobrze się nadaje do tego klucz tkz. francuz)

A46-10042.png

 

Do oczyszczania obudowy zacisku hamulcowego używać wyłącznie spirytusu.
Wskazówka
Przed założeniem nowych klocków hamulcowych należy wcisnąć tłoczek do cylindra za pomocą przyrządu wciskającego. Przed wciśnięciem tłoczka odessać płyn hamulcowy ze zbiornika wyrównawczego płynu hamulcowego za pomocą pojemnika odpowietrzającego. W przeciwnym razie płyn hamulcowy może wypłynąć i spowodować uszkodzenia, jeśli w międzyczasie był on uzupełniany.

– Włożyć klocek hamulcowy ze sprężyną mocującą w obudowę zacisku hamulcowego (tłoczek).

A46-0043.png

 

– Zdjąć folię ochronną z płytki podłoża zewnętrznego klocka hamulcowego.
– Nałożyć zewnętrzny klocek hamulcowy na jarzmo hamulca.
– Przykręcić obudowę zacisku hamulcowego z obydwoma sworzniami prowadzącymi momentem 30 Nm do jarzma hamulca.
– Włożyć obie osłony.
– Włożyć sprężynę mocującą w obudowę zacisku hamulcowego.
– Połączyć złącze wtykowe wskaźnika zużycia klocków hamulcowych.
– Zamontować koła

Wskazówka
* Po włożeniu w oba otwory należy wcisnąć sprężynę mocującą pod jarzmo hamulca. W przypadku nieprawidłowego montażu nie nastąpi kompensacja zużycia zewnętrznego klocka hamulcowego, przez co zwiększa się skok pedału hamulca.
* Po włożeniu klocków hamulcowych kilkakrotnie mocno nacisnąć pedał hamulca podczas postoju, aby klocki hamulcowe mogły przyjąć położenie odpowiadające ich pozycji pracy.
– Sprawdzić poziom płynu hamulcowego, w razie potrzeby uzupełnić.

:siema:

Edytowane przez Jeżu
  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może to jedno z serii glupich pytan , ale niech ktos mi powie jaka jest roznica miedzy klockami ate dostepnymi w intercarsie o numerach :

13.0460-7110.2

13.0463-7110.2

13.0470-7110.2

Albo ja trafiam na niekompetentnych ludzi w intercarsie albo sam nie wiem - nikt nie potrafi dobrac mi klockow do A4 B6 :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to jedno z serii glupich pytan , ale niech ktos mi powie jaka jest roznica miedzy klockami ate dostepnymi w intercarsie o numerach :

13.0460-7110.2

13.0463-7110.2

13.0470-7110.2

Albo ja trafiam na niekompetentnych ludzi w intercarsie albo sam nie wiem - nikt nie potrafi dobrac mi klockow do A4 B6 :/

1. To tradycyjne klocki najczęściej kupowane

2. To seria Power Pad Kolor czerwony Takie do "ładnego wyglądu i tuningu"

3. To seria najnowsza klocki ceramiczne

Każdy będzie pasował....

Wg mnie Szkoda kasy na ATE, chyba że cię stać kup sobie Febi FE16060 około 110-120zł W IC chyba nie ma ale Bronowski tym handluje. Naprawdę, jeszcze nie miałem takiego hamulca w Audi. Polecam

Edytowane przez Jeżu
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witajcie

Trudno powiedzieć czy to ludzie czy... Ostatnio kupiłem tarcze i klocki wg. numerów z ETKI, rozkręciłem wszystko jak trzeba i okazuje się że klocki jakieś inne niż te stare. Pomyślałem ze Pan sprzedał mi nie te, o które prosiłem więc udałem się do sklepu ale na wszelki wypadek zabrałem stary. Okazało się że pod numerem 8E0698151K te same które kupiłem. Dopiero spojrzenie na staroć pozwoliło dobrać odpowiedni. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie