Skocz do zawartości

Co jest bardziej ekonomiczne 1.6 lpg czy 1.9 tdi?


jawor_mj

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich bardzo serdecznie :) Ja wiem, że już podobny temat powstał-dotyczący ekonomii jazdy silnika 1.6 z instalacją LPG. Mój post stworzyłem w celu porównania właśnie tego silnika benzynowego z instalacją gazową z silnikiem 1.9 TDI pod względem utrzymania i mniejszych kosztów podróży. 

 

Podróżuję do pracy codziennie 60 km (15 km miasto, reszta poza), w ciągu roku będę robił 20-25 tyś km.

 

Szukam samochodu niezawodnego, wygodnego i pięknego, ale również bardzo ekonomicznego. Mój wybór padł na A3 8p :)

 

W moim przypadku problem pojawia się przy wyborze silnika, co jest bardziej ekonomiczniejsze 1.6 lpg czy 1.9 tdi.

 

Z danych, które udało mi się uzyskać z sieci:

- 1.6 lpg spala około 10 litrów gazu, czyli koszt na 100 km jest równy 24 zł,

- 1.9 tdi spala 5 litrów ropy, czyli 28 zł.

Powyższe dane dotyczą cyklu mieszanego, czyli możliwe jest zejście poniżej tych wartości przy bardzo spokojnej jeździe do 90 km/h.

Moim zdaniem możliwe jest zejście do 8 litrów gazu i wtedy mamy 19,5 zł, zaś w przypadku diesla do 4,5 l = 25,5 zł.

 

Przy takiej różnicy mamy kwotę 6 zł na każde 100 km, a więc teoretycznie w ciągu roku zyskuje na lpg 1200-1500 zł.

 

Reasumując proszę o wasze najniższe spalania w tych silnikach, opinie o nich i koszty jakie mogą mnie czekać przy użytkowaniu.

 

Z góry wszystkim bardzo dziękuję i pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELo

 

Ja jeżdżę A4b6 1,9TDI AVF 130KM zawirusowane na 165KM. Nigdy nie udało mi się osiągnąć spalania na poziomie 5l/100km. Najniższe 5,8l cały bak wyjeżdżony na trasie, autostrada, prędkość podróżna 140-150km/h. W cyklu miejskim spalanie oscyluje w przedziale 6,8-7,2l/100km. Fakt nie jeżdżę z prędkością 90km/h tylko troszkę szybciej. Po wirusie spalanie spadło o jakieś 0,5-0,7l/100km w odniesieniu do fabrycznych 130KM.

Co do kosztów eksploatacji diesel jest raczej droższy w utrzymaniu. Wymiana oleju i filtra co 15000km, wymiana filtra paliwa co 10000km, do tego jakieś niespodzianki, reasumując kilkaset PLN rocznie na eksploatację TDI trzeba przeznaczyć.

 

Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za odpowiedź :) Prosił bym jednak o wpisy posiadaczy A3 8P, masy samochodów są różne i dodatkowo chyba inne jednostki napędowe, skoro w A3 jest 105 km a u Ciebie 130 km :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie